Gülünce Göz Altı Torbaları
15 Mayıs 2024

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları, gözün altındaki yağ keseciklerinde sıvı birikmesi sonucunda göz altı torbaları oluşur. Bu yağ kesecikleri su ile dolabilir ve çeşitli sebeplerden dolayı çekilen suyun yerine torbalar oluşur. Göze ve göz kapaklarına destek görevi gören bu yağ kesecikleri zamanla gevşer ve sarkmalar meydana gelir. Bunun sonucunda gülünce göz altı torbaları daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Genetik bir sebep olan yaş faktörü göz altı torbalarının meydana gelmesinde etkendir. Yaşın ilerlemesi ile cilt elastin ve kolajen proteinlerinden bir bölümünü kaybettiğinden torba oluşumunu tetikler. Bununla birlikte uykusuzluk, kalp ve böbrek rahatsızlıkları, stres, yorgunluk, hormonlardaki değişimlerde göz altındaki torbalara sebebiyet vermektedir. Uzun süre televizyon seyretmek, saatlerce bilgisayar başında oturmak göz altı torbalarını oluşturan diğer nedenlerdendir.

Gülünce Göz Altı Torbaları oluşumunu durduracak veya hafifletecek tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden birkaçı evde yapılabilecek basit uygulamalardır. Bu uygulamalar;
  • Soğuk Uygulama: Göze ve göz altına uygulanan soğuk kompres bölgedeki sıvının ve toksinin kaybolmasına yardımcı olur. Bu uygulama soğuk bez, soğuk kaşık, soğuk patates veya salatalık dilimlerini göz çevresine hafif basınçla 10-15 dakika göz üzerinde tutulması yeterlidir. Bu soğuk uygulama sayesinde göz altı dokularını sıkılaştırır.
  • Çay Uygulama: Göz altına çay sürmek herkes tarafından bilinen ve uygulanan etkili bir yöntemdir. Siyah veya yeşil çay olabilir. Kaynamış olan çay soğumaya bırakılır. Daha sonra gözün üzerine koyarak 15-20 dk bekletilir.
  • Yumurta Beyazı: Yumurtanın beyazı yüzü gerginleştirme özelliğine sahiptir. Bu özellik göz torbaları içinde oldukça etkili bir çözüm olup şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur. Soğuk bir yumurtanın beyazını ayırarak bir kaba alınır. Beyazı çırpılır ve göze sürülerek 15-20 dakika bekletildikten sonra göz içine kaçırılmadan temizlenir.
  • Su Tüketimi: Su tüketiminin yetersiz oluşu göz altında sıvı birikimine neden olur. Bu yüzden günlük su tüketimini arttırmak gereklidir.
  • Yeterli Uyku: Uykusuzluk göz altı torbalarının en belirgin sebeplerindendir. Uyku düzenini ayarlamak ve uyku için ideal saat olan 8 saati aşmamak gerekir.
Bunların dışında göz altı torbaları ilerlemiş ise tedavisi bunlar kadar basit olmaz. İlerleyen bu torbalar için plastik cerrahına başvurmak gereklidir. Plastik cerrahi bu torbalar için belirli operasyonlar yaparak azaltır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gülce

09 Mayıs 2024 Perşembe

Güldüğüm zaman kaşlarım aşağıya iniyor gözümün çevresinde kırışıklık olur ve kat kat göz altı torbam çıkıyor ama normalde yok sadece güldüğümde çıkıyor napabilirim 15 yaşındayım lütfen yardımcı olun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, gülümserken kaşlarınızın aşağı inmesi ve göz çevrenizde kırışıklıkların ortaya çıkması normal bir durumdur. Özellikle genç yaşlarda cilt daha elastik olduğu için bu tür değişiklikler gülümseme esnasında belirgin olabilir. Bu durumu azaltmak için:

1. Nemlendirici Krem Kullanmaya Başlayabilirsiniz: Göz çevrenizi nemlendirmek, kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilir.
2. Güneş Kremi Kullanın: Güneşin zararlı UV Işınları cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Güneş kremini günlük olarak kullanmak cildinizi koruyabilir.
3. Yeterince Su İçin: Cildinizin nemli ve sağlıklı kalması için yeterince su içmeye dikkat edin.
4. Sağlıklı Beslenin: Cilt sağlığınızı korumak için vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet uygulayın.

Eğer bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa, bir dermatoloğa danışarak profesyonel tavsiye alabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Neden Şişer?

Göz Altı Neden Şişer?

Güncel

Göz Altı Şişlikleri Nedenleri Nelerdir?

Göz Altı Şişlikleri Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Göz Altı Çukurları Tedavisi

Göz Altı Çukurları Tedavisi