Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözüm
13 Temmuz 2024

Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözüm


Göz altı morlukları, zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir durumdur. Ancak bu morluklar için evde bitkisel olarak hazırlayıp uygulayabileceğimiz birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Göz çevresindeki deri vücudun en ince tabakasıdır. Cildin yüzeyindeki damarlardan akan kan, göz altında ve göz çevresinde morluklara neden olmaktadır. Bu durumda morluklardan kurtulmak veya oluşumunu en aza indirmek için bitkisel çözümler uygulayabiliriz.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları kendiliğinden oluşabildiği gibi bazı sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Örneğin, demir eksikliği, kansızlık gibi hastalıklar göz altı morluklarına sebep olabilir. Göz altı morlukları için uygulayabileceğimiz hem pratik hem de etkili birçok bitkisel çözüm yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Patates kürü
  • Salatalık
  • Soğuk kompres
  • Zerdeçal
  • Ananas
  • Süzme yoğurt
  • Gül suyu
  • Badem yağı
  • Hint yağı
  • Nane

Göz Altı Morlukları için Gül Suyu ve Kullanımı

Küçük bir kasenin içerisine gül suyu dolduruyoruz. Daha sonra bu suya bir parça pamuk batırıp ıslatıyoruz. Gözlerinizin üzerine gül suyuna batırılmış pamuğu koyarak 15 dakika kadar bekletiyoruz. Bu yöntem göz altı morluklarına oldukça iyi gelmektedir.

Göz Altı Morlukları için Badem Yağı

Göz altı morluklarına bitkisel çözümlerden biri olan badem yağını gece uyumadan önce temiz bir cilt üzerine hafifçe sürüp masaj yaparak cilde yedirin. Bu şekilde sabaha kadar bekletip sabahleyin ılık su ile durulayın.

Göz Altı Morlukları için Hint Yağı

Göz altı morluklarına bitkisel çözüm yöntemlerinden biri olan Hint yağı, tıpkı badem yağı gibi akşam yatmadan önce temiz bir cilde uygulanır. Ancak aradaki tek fark, badem yağı ile sürülerek sabaha kadar bekleniyor, Hint yağında ise 10-15 dakika bekletmek yeterli olabiliyor.

Göz Altı Morlukları için Ananas ve Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi hem cildi besler hem de doğal bir görünüm sağlar. Ananas meyvesi de ciltte leke oluşumunu engeller. Bu nedenle her ikisinin birlikte kullanılması göz altı morlukları için etkili bir bitkisel çözüm yöntemidir. Hazırlanması ise çok kolaydır. Bir tatlı kaşığı toz zerdeçalın üzerine bir tatlı kaşığı ananas suyu ekleyerek iyice karıştırılır. Daha sonra hazırlanmış olan bu karışımdan göz altına sürüp yarım saat kadar bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile yıkıyoruz.

Göz Altı Morlukları için Süzme Yoğurt

Yoğurt ve ayranın içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde cilt kendini yeniler ve daha sıkı bir cilt haline dönüşür. Bu nedenle göz altında oluşan morluklar için son derece önemli ve etkili bir bitkisel çözüm metodudur. Süzme yoğurt tek başına kullanılabildiği gibi bir çimdik zerdeçal eklenerek de hazırlanıp kullanılabilmektedir. Hazırlamış olduğunuz ister sade süzme yoğurdu ister zerdeçal tozu kullanılmış halini göz altına sürüp 15 dakika kadar bekletip yıkıyoruz.

Göz Altı Morlukları için Nane Limon

Göz altı morluklarını gidermek için kullanılan nane ve limonu ister ayrı ayrı ister karıştırarak kullanabilirsiniz. Bitkisel çözüm yollarından biri olan nane, içerdiği cilt sıkılaştırma özelliğinden dolayı morlukların giderilmesinde oldukça etkili bir çözüm yoludur. Hazırlanışı hem çok basit hem de çok işe yaramaktadır. Bir bağ taze nane iyice yıkanıp ayıklandıktan sonra karıştırıcı yardımı ile iyice ezilir. Üzerine yarım limonun suyu sıkılarak iyice karıştırılır ve bu karışım göz çevresine sürülür. Ortalama 10-15 dakika kadar bekletip ılık su ile durulanır. Bu işlemi sabah ve akşam uyguladığınızda gözle görülür şekilde azalma olduğunu görebilirsiniz.

Göz altı morlukları için kullanılacak malzemelerin hepsi, ister kozmetik ürünler olsun ister bitkisel, mutlaka temiz bir cilde uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Bezeleri Nasıl Geçer?

Göz Altı Bezeleri Nasıl Geçer?

Güncel

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları