Göz Altı Sorunları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Altı Sorunları Nelerdir?

Göz altı, göz çevresi oldukça hassas ve yağ bezeleri bakımından yoksun bir deridir. Çok sayıda kastan oluşan göz altı ve çevresi bu nedenle dinamik olarak adlandırılan mimik kırışıklıklarına karşı oldukça yatkındır. Bunun haricinde morluk, torbalanma ve ödem gibi sorunlara karşıda açık bir bölgedir. Bu makalemizde göz altı problemlerine değineceğiz ve bu problemlerle nasıl mücadele edilir hakkında bilgiler vereceğiz.


Göz altı sorunları nelerdir?


Göz altı halkaları: Kadın ve erkeklerde sıkça görülen göz altı problemlerinden biridir. Göz altı normal renginden daha koyu olduğu için oldukça can sıkıcı bir görünüme yol açar. Neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de göz altı halkalarına neden olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Genetik yatkınlık, uyku bozuklukları, yanlış beslenme, sigara ve alkol, stres, yorgunluk, adet dönemi, alerjik hastalıklar ve sistemik hastalıklar göz altı halkalarında etkili risk faktörlerdir.

Göz altı morlukları: Geçmeyen morluklar genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişir. Ancak göz altı halkaları gibi göz altı morluklarına neden olabilecek pek çok etken sayılabilir. Eğer altta yatan bir rahatsızlık yoksa ya da morlukları tetikleyen bir etken saptanamamışsa göz altı morluklarında genetikten söz edilebilir. Güneş ışınları, kemik yapısı, uykusuzluk, yorgunluk, hiperpigmentasyon, kötü beslenme, üst solunum yolu hastalıkları, alerji, kullanılan ilaçlar, yaşam tarzı, gebelik ve adet dönemi, yaşın ilerlemesi bu konuda etkili faktörlerdir.

Göz altı kırışıklıkları: Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve cilt tipine göre boyutu değişebilen bir göz altı sorunudur. Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, mimik hareketleri, stres göz altı kırışıklıklarında etkilidir. Genelde göz altı kırışıklıklarını tam anlamıyla iyileştirmek mümkün değildir. Fakat bazı uygulamalar sayesinde görünümleri azaltarak oluşma süreleri yavaşlatılabilir. Göz altı kırışıklıkları her neden oluşursa oluşsun esas neden kolajenin azalmasıdır. Kolajen yaşla birlikte azaldıkça göz altı kırışıklıkları oluşmaya başlar. Göz altı kırışıklıkları için bölgenin kurumasına izin vermemek gerekir. Bunun için düzenli olarak nemlendirici kullanılmalıdır.

Göz altı yağ bezeleri: Göz altı yağ bezeleri çoğu kişinin maruz kaldığı oldukça can sıkıcı bir problemdir. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen yağ bezeleri büyüme eğilimindedir. Yağ bezeleri farklı türlerde gelişebilir ve bu nedenle de tedavileri farklıdır. Siringoma, ksantelezme ve milyum göz altı yağ bezesi çeşitleridir.


Göz altı sorunları nasıl tedavi edilir?


Göz altı halkaları tedavisi: Nane çay şeklinde demlenerek süzgeçten geçirilir. Ilıdıktan sonra göz altı halkaları için kullanılır. Bir parça pamuk yardımıyla nane çayı göz altı halkalarına sürülür. Sürme işlemi çok nazik hareketlerle yapılmalıdır. Ihlamur yine nane gibi çay şeklinde demlenip süzgeçten geçirilir. Aynı nane çayında olduğu gibi nazik hareketlerle göz altına uygulanır.

Göz altı morlukları tedavisi: Göz altı morlukları için altta yatan neden tespit edilmeli ve tedavi nedene yönelik yapılmalıdır. Evde uygulanabilecek alternatif tedavilerle morluklara çözüm getirilebilir. Bir tane salatalık rendelenerek suyu çıkarılır ve göz altı morluklarına sürülür. Salatalık doğal bir tonik olarak tüm cilt içinde kullanılabilir. Zerdeçal yine göz altı morlukları için etkili doğal tedaviler arasında yer alır. Ananas suyu ve zerdeçal tozu karıştırılarak göz altı morluklarına sürülür. Düzenli kullanıldığında kısa sürede sonuç alınabilir.

Göz altı kırışıklıkları tedavisi: Kayısı çekirdeği yağı bu alanda oldukça faydalı bitkisel yağlardan biridir. A vitamini bakımından zengin olan kayısı çekirdeği yağı, cildin daha diri ve genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Göz altında oluşan kırışıklık ve lekeler için kullanılabilir. Cildin nem oranını arttırır ve cilde canlılık kazandırır. Hakiki zeytinyağı da göz altı kırışıklıkları için kullanılabilir. Parmak uçlarıyla zeytinyağı göz altı ve etrafında oluşan kırışıklıklara masaj hareketleriyle sürülür. Kırışıklıkların artmaması için bölgenin nemli tutulması önemlidir. Doğal olarak bölgeyi nemlendirmek için bu yağlar harici buğday yağı da kullanılabilir.

Göz altı yağ bezeleri tedavisi: Bir tane patates haşlanarak kabukları soyulup ezilir. Püre kıvamına gelen patates bir tülbent içine alınarak torba şekline getirilerek göz altında bulunan yağ bezelerine uygulanır. 15 dakika bekletilerek gözlerden alınan patatesin ardından gözler papatya çayıyla temizlenir. Gün aşırı uygulandığında göz altı bezeleri için faydalı olur. Göz altı yağ bezeleri için etkili kozmetik ürünlerden yardım alınabilir. Aktarlardan temin edilecek rezene yağıyla göz altı yağ bezeleri tedavi edilebilir.

Göz Altı Yorumları

soru

Beril

10 Eylül 2018 Pazartesi

İyi günler Ben 23 yaşındayım Benim Göz altlarım da siyah halkalar ve morluklar var Ben bu renk tonu farklılıklarından çok rahatsızım evde bir takım maskeler uygulasam da yine de pek bir faydası olmadı acaba bu halkaları ve morluklar için neler yapmam gerekir Lütfen bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Göz Altı Çökmesi İçin Egzersiz Nelerdir?

Göz Altı Çökmesi İçin Egzersiz Nelerdir?

Göz Altı Çökmesi İçin Egzersiz, Kadın ve erkeklerde birtakım nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir problem olan göz altı çökmesi, kişinin oldukça moralinin boz[...]

Göz Altı Torbaları İçin Krem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Altı Torbaları İçin Krem Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz altı torbaları için krem, göz altı torbaları pek çok kişinin yaşadığı estetik bir sorun olup genetik ile de yakından alakalı bir durumdur. Göz altı dokusu yast[...]

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersiz

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersiz

Göz altı kırışıklıkları için egzersiz, birçok kişinin sorun ettiği estetik sorunlardan biri olmaktadır. Göz altı kırışıklıkları genel olarak yaşa bağlı olar[...]

Göz Altı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morarması, Gencinden yaşlısına hemen hemen herkesin oldukça sık karşılaştığı durumlardan biri de göz altı morarması olmaktadır. Gözaltı morlukları ço[...]

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir; Dengesiz ve düzensiz beslenme, stresli yaşam, uykusuzluk, fazla güneşin etkisi altında kalma, alerji ve genetik nedenleriyle oluşan g�[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6