Göz Altı Kuruluğu Sebepleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Altı Kuruluğu Sebepleri

Göz altı kuruluğu, yaş dinlemeden kişiyi aşırı derecede rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Kimi zaman yavaş yavaş ortaya çıktığı için kişi, günlük yaşantısında bu kuruluğu fark etmeyebilir. Göz altı kuruluğu, cildin en hassas bölgesinde meydana gelir. Kuruluğun oluştuğu bölge hassas olduğu için, tedavi sırasında her yöntem uygulanmamalıdır. Uzmanlara göre de en iyi kozmetik ürününü dahi herhangi başka bir komplikasyona karşı göz çevresine uygulamamalı, göz altı kuruluğu için doğal yöntemler tercih edilmelidir. Doğal yöntemlerin yanı sıra, göz altı kuruluğu oluşumu yaşandığı zaman mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olunmalıdır.


Göz altı kuruluğunun oluşma sebepleri nelerdir?

 • Genetik sebeplere bağlı olarak aileden gelen kalıtsal bir sorun olabilir. Genetik olarak göz altı kuruluğuna yatkınsanız cildinizi sürekli nemlendirerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • Kaynak makinesi ve güneş ışığı gibi cilt yanıklarına sebep olan ışıklara maruz kalmakta göz altı kuruluğuna sebep olabilir.
 • Göz iltihaplarına sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar göz altı kuruluğunu tetiklemektedir.
 • Mevsimsel dönemlerde cildimizin birçok yeri gibi göz altlarımız da kolay etkilenir ve göz altı kuruluğuna sebep olur.
 • Yüzünüzü genel olarak nemlendirmiyorsanız ve oluşan gerilme göz altlarınızdaki deride göz altı kuruluğunu tetikler.
Göz altı kuruluğu, görüldüğü üzere birçok sebepten oluşabilmektedir. Uzmanlara göre göz altı kuruluğu oluşumunu engellemek ve oluştuğunda gerekli tedavi için hafif ve doğal yöntemleri uygun görüyor ve hastalarına öneriyor.


Göz altı kuruluğu oluşumunu engellemek için yöntemler

 • Göz altlarına zeytinyağı uygulamak gerekli nemlendirmeyi sağlar. Bunun yanında bal ve salatalıkta aynı görevi görmektedir. Balı saf şekilde göz altlarına sürebilir, salatalığı da soğuk kompreslerle göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.
 • Yüzü soğuk suyla yıkamakta göz altı kuruluğu için rahatlatıcı bir yöntemdir.
 • Sütü masaj yaparak göz altlarına uygulayabilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi ağırlıklı besinleri tüketmek göz altı kuruluğunda engelleyici rol oynar.
 • Göz altlarınıza aloe vera kompresi uygulayabilirsiniz. Alea veranın hücre yenileyici özelliği göz altlarınızı oldukça rahatlatır.

Göz Altı Kuruluğu Yorumları

soru

Arkan

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhaba. Göz altı kuruluğu mevsimsel değişiklerin olmasıyla birlikte etkilenebilir mi? Etkileniyorsa göz altı kuruluğu için nasıl önlem almamız gerekir. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Özben

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Göz altı kuruluğu tabi ki belli mevsimlerde çok daha fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yaz aylarında nemin az olması nedeni ile bu durum daha çok sorun haline gelir. Bu gibi durumlarda kesinlikle nemlendirici kremler ile göz altlarınızı korumalısınız. Ancak sade kremler tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Kararması Nasıl Geçer?

Göz Altı Kararması Nasıl Geçer?

Güncel

Göz Altı Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?

Göz Altı Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer, Göz Altı torbaları hemen gözlerin altında beliren hafif şişkinlik şeklinde ortaya çıkan yüz kusurudur. Genellikle yaşlanmaya bağl�[...]

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Altı Torbaları Ameliyatı, estetik operasyon olan bu ameliyat göz kapağı estetiği diye de bilinir. Günümüzde sıkça yapılan ameliyatlardandır. Göz altı ameliyat�[...]

Göz Altı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Altı Maskesi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Altı Maskesi, Vücut kapsamında sürekli açık alanda kalan ve her türlü hava koşullarına maruz kalan göz altı bölümü hassas yapıya sahip olduğu için bakıma ge[...]

Göz Altı Çökmesi İçin Egzersiz Nelerdir?

Göz Altı Çökmesi İçin Egzersiz Nelerdir?

Göz Altı Çökmesi İçin Egzersiz, Kadın ve erkeklerde birtakım nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir problem olan göz altı çökmesi, kişinin oldukça moralinin boz[...]

Erkek Göz Altı Kremi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erkek Göz Altı Kremi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Erkek göz altı kremi, Kadın ve erkeklerin ortak sorunları arasında yer alan kırışıklıklar, göz altı morlukları ya da torbalanmalar sürekli sorun haline gelmektedir. �[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6